… a dlaczego nie?!
Wiele razy na grupie spotykam się z pytaniem ‘Ale po co Ci tego tyle’ hmmm… pomyślmy ekonomicznie.
W ciągu miesiąca zużywam 3 butelki szamponu do włosów (£4.99 x3=£14.97) i 2 butelki odżywki (£4.99 x2=£9.98), tak więc kosztuje mnie to £24.95 co miesiąc. Aby obniżyć koszt szukam ofert, kuponów. Przy dobrych wiatrach £14.95 jest oczekiwaną ceną. Ale skoro wiem że używam szamponu marki ‘A’ i przypadkowo w sklepie trafiam na redukcje i mój ulubiony szampon kosztuje £0.50 za butelkę to oczywiście że oczyszczę półkę. Dlaczego?… bardzo proste w cenie 1 butelki mam 10!
1 szampon £4.99 (w przecenie £2.99)
x3
———————————————–
1 odzywka £4.99 (w przecenie £2.99)
x2
———————————————-
£24.95 / £14.95
Redukcja £0.50
x10
————————————————
£5.00
£24.95 – £5 = £19.95 zaoszczędzone / £14.95 – £5 = £9.95 zaoszczędzone
W ciągu roku mogę zaoszczędzić między £100 do £200 na samych szamponach i odżywkach do włosów.
I szczerze powiedziawszy wolę inaczej zagospodarować £100 niż na głupi szampon.
Ta sama matematyka wkracza gdy mam mydło, papier toaletowy, tabletki do zmywarki, płyn do mycia naczyń, żel do kąpieli, pasta do zębów, proszek do prania, płyn do płukania…. Jeśli mogę coś mieć za grosze lub nawet za darmo i mam miejsce żeby to przechować to, to zrobię ponieważ na koniec roku wydam tylko 30% tego co ‘normalnie’ bym wydała.
Spożywka na redukcji…
Och temat roku 😉 Co naklejki to burze. Ale przecież każdy wie że nawet jeśli nie pokazujemy tych żółtych naklejek to 8 na 10 z nas je kupuję w ‘zaciszu domowym’ żeby ‘znajomi nie widzieli’ bo ‘co ludzie powiedzą‘ co jest śmieszne, bo co ludzie mogą powiedzieć jeśli zamiast £50 zapłaciłaś za zakupy £12 czy nawet £2.95 pewnie powiedzą że ‘tego nie jedzą‘ albo ‘pewnie popsute’ – a ja sobie myślę ‘i bardzo dobrze mniejsza konkurencja hahahaha’
Większość rzeczy można mrozić owoce, warzywa, mięso nawet ser ale nie taki w kawałku (po rozmrożeniu rozwala się) tylko taki tarkowany bądź w plasterkach.
Oczywiście każdy ma swoje zdanie na temat żółtych naklejek na produktach spożywczych ale jedno jest pewne od dawna korzystam i nie dość że żyje i nie miałam żadnego zatrucia pokarmowego to jeszcze zaoszczędziłam.
Zasada jaka się kieruje i zapewne większość z was to Oko-Nos. Nie kupię czegoś co ‘już chodzi’ ani czegoś ‘co już pływa‘ nie kupię czegoś co jest suche, zgniłe, spleśniałe, połamane – nie i koniec. Nie kupuję rzeczy których nie zjem ani takich których nie można mrozić. Nie kupuję rzeczy ‘żeby się zapchać‘ a już na pewno nie muszę ich kupować to jest mój świadomy wybór.
Best before – to produkty które nadal są dobre po dacie ważności dlatego też Approved Foods może legalnie sprzedawać produkty już ‘po terminie’
Use by – to produkty które należy zjeść przed data na opakowaniu tych nie wolno kupować ‘po terminie’ bo są niebezpieczne i mogą spowodować zatrucie pokarmowe.
Sell by – (jak na przykład jajka) są to produkty które sklep musi sprzedać do dnia podanego na opakowaniu ale są jeszcze dobre kilka dni (też podane na opakowaniu)
Po co są daty na produktach skoro można je spożywać także po terminie? Od drugiej wojny światowej jest przepis który mówi że wszystko musi mieć datę. Tak więc producenci podają daty best before ‘najlepsze przed’, use by, sell by.
Podsumowując nie namawiam was na zakup żółtych naklejek każdy ma własne zdanie na ten temat i tak nich pozostanie. Ważny jest fakt wolnej woli tak więc kupuj z wyboru nie z przymusu.
Jeśli chcesz kupować i nie wiesz o której godzinie jest najlepiej udać się do sklepu, zapytaj obsługi w swoim sklepie kiedy robią przeceny. W ten sposób będziesz mieć najaktualniejsze informację 🙂 Ogólna informacja kiedy zaczynają się przeceny:
Polskie znaki dzieki http://www.spolszcz.pl tak wiec niektóre słowa są ‘podświetlane’ :*